cppwroclaw.pl

cppwroclaw.pl

Wroclaw

Wroclaw

Wroclaw

Pod względem etymologicznej nazwy miasta Wrocław okazuje się jedną z wielu nazw, jaka temu obszarowi terytorialnemu była nadawana. Wśród najbardziej rozpowszechnionych są między innymi z łacińskiego Vratislavia. Inaczej stosowano niekiedy też określenie Wratislavia. Kolejne to z niemieckiego – Breslau oraz Budorgis. Następnie z węgierskiego wspomnijmy o Boroszlo a z czeskiego o Vratislav. W naszej świadomości Wrocław zawsze pozostanie Wrocławiem – jedną z najpiękniejszych metropolii naszego malowniczego kraju. To jedno z największych miast Polski, które usytuowane jest w jej południowo-zachodnich fragmentach. Dokładniej rzecz biorąc Wrocław tu omawiany leży w rejonie województwa dolnośląskiego. Jest także stolicą powiatu wrocławskiego.

Musimy także wspomnieć o ukształtowaniu jego terenu – znajduje się na obszarze Europy Środkowej. Jest ulokowany na Nizinie Śląskiej. Leży w Pradolinie Wrocławskiej. Znajduje się przy rzece Odrze. To historyczny rejon Dolnego Śląska. Obecnie to główna metropolia całego Śląska. Warto także wspomnieć o tym, ze jest to piąte pod względem terytorialnym miasto w kraju a także trzecie jeżeli chodzi o liczebność. Niegdyś Wrocław był stolicą wrocławskiego księstwa. W nim mieściły się siedziby panujących w pruskiej prowincji Śląsk. Wrocław stanowi natomiast stolicę i zarazem główne, nadrzędne miasto województwa wrocławskiego od czerwca 1946 roku. Wraz z podziałem administracyjnym wprowadzonym w 1999 roku Wrocław stal się stolicą dolnośląskiego regionu, co nastąpiło dokładniej rzecz biorąc 1 stycznia.

Na chwilę obecną miejscowość ta może się poszczycić tym, iż jest to jedno z kilkuset wyszczególnionych na świecie miast, jakie uchodzi za najlepsze metropolie przeznaczone do życia. Taki ranking miast świata nie tylko Europy przygotowała firma doradcza Mercer już jakiś czas temu i to nadal się utrzymuje. Ponadto warto stwierdzić, że Wrocław został uznany także za największe centrum biznesowe, na równi praktycznie traktowane z Warszawą.

Artykuł dzięki: